On-line reklama, to sú aj PR články. Svojim zákazníkom môžete viac priblížiť váš tovar alebo služby a začať predávať. Články nájdu miesto na našom webe.

Najdôležitejšie PC komponenty

V tomto článku si rozoberieme PC a pozrieme sa na jednotlivé komponenty. Každý z komponentov je dôležitý pre správne fungovanie PC a podpisuje sa pod jeho celkovú výkonnosť. Preto ak si plánujete kúpiť osobný počítač, venujte pri výbere pozornosť jeho parametrom a každej tejto súčasti. Čím kvalitnejšie parametre, tým lepší výkon. Ako pôsobí každá konkrétna časť na výkon počítača a aká je jej úloha? Prečo je každá z týchto súčastí dôležitá? Pozrime sa tak na každý dôležitý komponent.

PC hardvér

Procesor (CPU)
Pokiaľ vám záleží na tom, aký výkon bude váš PC podávať, zamerajte sa hlavne na to, aký má procesor.Je to vlastne „srdce“ celého počítača. Čím výkonnejší je procesor, tým viac máte možností ako a k čomu svoj PC využívať. Ak je dostatočne výkonný, spustí aj hardvérovo náročnejšie aplikácie a práca s nimi bude oveľa rýchlejšia. Zamerať by ste sa preto mali na počet jadier a frekvenciu (ktorá by dnes mala byť aspoň cez 3 Ghz). Hlavná je predovšetkým frekvencia procesora, ktorá je podstatným faktorom výkonu. Čím vyššia frekvencia, tým kvalitnejší výkon. Ale výkonnosť ovplyvňuje aj počet jadier. Lacnejšie zostavy majú dve jadrá, no bežne sa stretnete aj so štvorjadrovým či śesťjadrovým procesorom.

PC komponenty

Operačná pamäť (RAM)
Táto pamäť ovplyvňuje, ako hladko a rýchlo pobeží operačný systém a aplikácie. Pri väčšej pamäti RAM je potom možné mať spustených aj niekoľko aplikácií súčasne bez toho, aby sa PC zasekával. Do operačnej pamäte počítač ukladá všetky dáta a úkony, ktoré sú momentálne spustené. Teda čím väčšia kapacita, tým lepší výkon a chod bez sekania. Donedávna sme sa stretávali s aspoň 4GB RAM, no dnes sa už väčšinou stretnete s 8GB. Herné počítače majú dokonca 16 GB, 32 GB či 64GB. Pri rozobraní PC skrinky sa dá pamäť rozšíriť pridaním ďalšej RAMky.

Grafická karta (GPU)
Táto súčasť slúži na vizualizáciu procesov, teda na zobrazenie filmov, videí, hier, atď. Ide o nedomysliteľnú súčasť. Lacnejšie modely majú integrovanú grafickú kartu, ktorá však len ťažko zvládne najnovšie hry. Ak vám záleží na hraní hier, rozhodne by nemalo ísť o integrovanú kartu na základnej doske, ale o samostane pridanú grafickú kartu.